همه چیز درباره سیستم ترمز CBC

سیستم ترمز را شاید بتوان مهم‌ترین ویژگی ایمنی هر خودرو دانست. سیستم‌های ترمز خودروی گوناگونی با تکنولوژی متفاوتی وجود دارند که ایمنی سرنشینان خودرو را افزایش می‌دهد. سیستم ترمز ‌CBC یکی از سیستم‌های ترمز است که ایمنی سرنشینان خودرو را حین ترمز بر سر پیچ‌ها افزایش می‌دهد.

سیستم ترمز CBC با اعمال فشار به صورت غیر متقارن، باعث می‌شود تا خودرو در شرایط سخت مانند سر پیچ‌ها، پایداری بیشتری داشته باشد. سی بی سی با استفاده از چرخش تایر ماشین، فشار‌های مختلفی در سیلندرهای ترمز چرخ‌ها اعمال می‌کند. این امر باعث می‌شود تا چرخ‌ها مستقل از یکدیگر عمل کرده و به صورت بهینه ترمز بگیرند.

چگونگی عملکرد سیستم ترمز CBC

برای اینکه دید بهتری نسبت به عملکرد این سیستم داشته باشید، بگذارید رفتار خودرو بر سر پیچ را بررسی کنیم. زمانی که یک خودرو در یک جاده دایره‌ای مثلا سر پیچ حرکت می‌کند، نیروی گریز از مرکز باعث می‌شود تا وزن خودرو به بیرون از خمیدگی تمایل داشته باشد. با افزایش سرعت خودرو، عدم تعادلی بین اجزای مختلف خودرو ایجاد می‌شود. در نتیجه، احتمال خروج خودرو از مسیر وجود دارد. حتی ممکن است خودرو به طور کامل از مسیر خود خارج شده و خطر تصادف افزایش یابد.

سیستم ترمز CBC با تنظیم فشار در سیلندر هر چرخ به صورت مجزا، باعث می‌شود تا چرخ‌ها به صورت مجزا از یکدیگر عمل کرده و به صورت بهینه، ترمز بگیرند. این امر باعث می‌شود تا تعادل خودرو حفظ شده و خطر حادثه احتمالی کاهش یابد.

سیستم سی بی سی عمل ترمزگیری را به شیوه‌ای بسیار دقیق تنظیم می‌کند. اگر لازم باشد، این سیستم باعث می‌شود تا فشار در یک چرخ سریع‌تر از چرخ دیگر افزایش یابد، اما اجازه قفل ترمز را نمی‌دهد. در حقیقت می‌توان گفت که سیستم ترمز ‌CBC شکل توسعه‌یافته سیستم ترمز ضدقفل (ABS) است.

تاریخچه ترمز CBC

ترمز CBC اولین بار توسط شرکت‌های بی ام و و مرسدس بنز معرفی شد، اما در حال حاضر شرکت‌های دیگری نیز از این سیستم استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، شرکت تاتا هندوستان نیز در مدل‌های تیاگو و نکسون، از این سیستم بهره می‌برد. نکته دیگر اینکه گرچه نتیجه در خودروهای متفاوت، یکسان است، اما تکنولوژی آن در شرکت‌های مختلف، با هم متفاوت است.

در گذشته از سیستم ترمز CBC بیشتر در خودروهای شاسی بلند استفاده میشده است. دلیل آن نیز وزن زیاد اینگونه خودروها بوده که باعث می‌شود تا مرکز ثقل اهمیت بیشتری پیدا کند. اما امروزه از این سیستم در خودروهای سواری و حتی موتورسیکلت‌ها نیز استفاده می‌شود.

مزیت دیگر این سیستم این است که نیاز به تجهیزات سخت‌افزاری بیشتری نسبت به سیستم‌های ترمز ABS ندارد (حتی نیاز به سنسور اضافه نیست). در حقیقت می‌توان گفت برای عملکرد خوب تنها نیاز به دانستن سرعت چرخ‌ها به صورت دقیق است. از آنجایی که ‌سی بی سی در زمان ترمز مقطعی استفاده می‌شود، می‌تواند از سنسورهای ترمز ABS استفاده کرده و اطلاعات لازم را جمع‌آوری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *